Pellet czy węgiel – który z opałów jest najlepszy

Piece używane w domach mieszkalnych przystosowane są do różnych rodzajów paliw. Niektóre mogą spalać tylko węgiel lub ekogroszek, i wówczas nie ma możliwości wyboru. Lecz do sporej ilości takich urządzeń wsypać można różne materiały, warto zatem wiedzieć czym różnią się one od siebie i jakie mają parametry. Chyba najtańszy, co nie znaczy najgorszy, jest pellet ze słomy Zamość. Jest on wytwarzany ze sprasowanej słomy, co znacząco zwiększa wartość opałową, która jest tylko kilkadziesiąt procent mniejsza niż węgla.

Z tego też powodu ten rodzaj pelletu uznawany jest za najbardziej atrakcyjny jeśli się weźmie pod uwagę parametry do ceny. Więcej kosztujący, lecz również i bardziej wydajny, jest pellet drzewny Zamość. Do produkcji tego pelletu wykorzystuje się wysuszone trociny z tartaków i zakładów drzewnych, które po dokładnym sprasowaniu świetnie się palą. Dzięki temu, że pellet drzewny ma niską wilgotność, to dysponuje on znacznie lepszymi parametrami niż drewniane kawałki. Chyba najwięcej wydać trzeba jeżeli planuje się zakupić ekogroszek Zamość, ale też i ten produkt dostarczy najwięcej energii cieplnej spośród wszystkich paliw.

Dużą zaletą ekogroszku będzie to, że nie ma on drobnych kawałków i miału, które znacząco obniżają wartość opałową. Decydując się na zakup jakiegoś wymienionego paliwa należy pamiętać o tym, aby je odpowiednio przechowywać. Jeżeli węgiel Zamość zmoknie lub zawilgotnieje, to będzie się znacznie gorzej palił. Z takich też powodów składować go należy w suchym miejscu, bez niepotrzebnej wilgoci.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić