Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkiem

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie zupełnie wigilii bez dzielenia się opłatkiem, i faktycznie w większości domów te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bo przecież oplatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a później krótko wypieczona w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go zaczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie nie mogły z różnych przyczyn brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest między innymi praktykowany we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone jedynie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu taka masa następnie jest prasowana na cieniutkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do kościołów i sklepów. Tradycyjne opłatki na święta są w białym kolorze, i takie właśnie pojawiają się na wigilijnych stołach, lecz dostać je też można kolorowe, przeznaczone dla bydła. Niejednokrotnie tłoczy się na opłatkach rozmaite motywy, wykonuje się to za pomocą odpowiednich matryc. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, ale też spotyka się świeckie, takie jak rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić