Jak wybrać odpowiednią tablicę sensoryczna dla dziecka

Manualne zabawki doskonale sprawdzają się przy rozwoju dzieci. Nie tylko gwarantują one mnóstwo zabawy przez wiele godzin, ale przy okazji bardzo dobrze działają na rozwój umiejętności manualnych i wyobraźnię oraz polepszają koordynację ruchową. Dlatego też już od pierwszych lat warto zadbać o takie zabawki, a jedna z ciekawszych propozycji to rozmaite tablice sensoryczne.

Tablice tego typu mają bardzo prostą budowę, bo wykonuje się je z drewnianej deski lub sklejki, z przymocowanymi rozmaitymi przedmiotami. To, co tablica manipulacyjna będzie zawierała, zależy przede wszystkim od wytwórcy, choć w części przypadków zrobić ją można zgodnie z własnym pomysłem. Wykorzystuje się przy nich powszechnie różnego rodzaju zębatki, pokrętła, przełączniki czy suwaki, jakie da się przesuwać, zamykać czy przekręcać. Świetnie będą się też sprawdzać elementy mające przyciski, przykładowo kalkulatory, telefony czy piloty.

Natomiast do stymulowania słuchu wykorzystać można dzwonek, trąbkę czy nawet nieduże cymbałki, choć akurat przy nich rodzice uzbroić się będą musieli w spokój i cierpliwość. W sprzedaży dostępnych jest wiele rozmaitych tablic edukacyjnych, które się od siebie różnią rozmiarem, liczbą zamocowanych przedmiotów i ich rodzajem. Przy wyborze należy mieć na uwadze parę ważnych spraw. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, z tego też powodu tablica edukacyjna dla dzieci nie może zawierać żadnych ostrych elementów, które mogłyby w jakiś sposób zranić. Oprócz tego wszystko powinno być też dobrze przymocowane, żeby nie zostało urwane przy bardziej intensywnej zabawie.

Taka tablica powinna posiadać odpowiedni rozmiar, aby bez problemów dało się na niej wszystko dotykać czy przesuwać. Nie należy jednak przesadzić z liczbą przymocowanych elementów. Specjaliści zalecają, aby tablice edukacyjne dla dzieci nie miały ich więcej niż dwadzieścia, bo wtedy dzieci wykorzystują je najbardziej efektywnie. Ale byłoby dobrze, żeby trochę się różniły poziomem trudności, ponieważ wtedy będą stanowić na malucha odpowiednie wyzwanie, które na pewno on zechce pokonać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić