Zastosowanie i typy używanych sprężarek

Sprężarki mają zdolność metamorfozy ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają najzwyczajniej w świecie stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość i temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego rodzaju efekty są niezmiernie pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Stosuje się tutaj ogromne ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, oraz wszelkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub też sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica pomiędzy ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco ogromna, możliwe jest przetłoczenie umownego materiału.

Prócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest również obecna w każdym przeciętnym domu. Wiatrak wprawia w ruch powietrze, a wobec tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – sprawdź osuszacze sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Przechodząc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z naszej oferty. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle związana z jej przeznaczeniem. Skutkiem tego co poniektóre urządzenia nie przypominają stereotypowych sprężarek. Choćby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od schematycznych maszyn tłokowych.

Budowa oraz funkcje sprężarki są ściśle związane z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Wobec tego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed kupnem konkretnego modelu, musimy gruntownie określić wszelkie indywidualne potrzeby. W szczególe musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub ewentualnie jeden, czysty gaz. Później rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w której ciśnienie wzrosło maksymalnie o dziesięć kilopaskali. Nieco większy spręż wykazuje dmuchawa i kompresor.

Urządzenia dzielimy też na przepływowe i wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na różnorodnego typu rozwiązania techniczne. W maszynach przepływowych znajdują ruchome detale, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, jaki zasysa gaz. Mniej ważną kwestią jest wymiar urządzenia. Jesteśmy w stanie zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Mimo to w dużych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić