Konie i jazda na nich – co zakupić?

Ze względu na temperament i budowę odróżnia się konie gorącokrwiste i zimnokrwiste. Te pierwsze mają lekką budowę oraz są zwinne oraz prędkie. Używa się ich do zawodów sportowych, jazdy rekreacyjnej, wyścigów. Przykładem konia gorącokrwistego będzie koń rasy arabskiej. Gorącokrwiste rumaki są energiczne, jednakowoż mają również delikatniejszą sierść, odpowiednio sprawdzają się w gorącym klimacie. Są to konie wybitnie zniewalające. Konie zimnokrwiste są spokojniejsze, odważnie mniej ruchliwe. Są także znacznie silniejsze i masywniejsze aniżeli konie gorącokrwiste.

Są gigantyczne. Te konie używane są do cięższych prac rolnych czy transportowych. Nie są prędkie oraz nie muszą być – pracują przeważnie w stępie. Konie zimnokrwiste są na tyle masywne, iż w pewnych momentach przypominają kuce, mają dużo cech tych krępych koni – do jazdy na nich warto mieć koszulki jeździeckie. Banalnym koniem zimnokrwistym jest ciężki oraz wytrzymały perszeron. Twierdzi się, iż konie zimnokrwiste pochodzą z leśnych koni z północnej Europy, czyli zwierząt, jakie przeżyły epokę lodowcową. Mają w związku z tym grubą sierść. Co ciekawe, w średniowieczu to oczywiście te ciężkie, choć nieduże konie były wierzchowcami rycerzy i stawały z nimi do boju.

Konie zimnokrwiste nie wyglądają tak wdzięcznie, jakim sposobem te gorącokrwiste, ale za to prawidłowiej sprawdzają się w hipoterapii. Koń zimnokrwisty ni wygra wyścigu, jednakowoż za to pociągnie za sobą wóz. Są także konie srokate, czyli takie, które mają ogromne i nieregularne białe plamy (białe włosy) na różowej skórze. Pomiędzy nimi są kolosalne płaty innego koloru na czarnej skórze. Częste w bajkach i powieściach są kobyły kare. Czyli najzwyczajniej w świecie są czarne, od ogona po grzywę.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić