Energetyczne świadectwo – jak się je robi

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od jakiegoś czasu jeden z nich to wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwo energetyczne jest dokumentem, jaki określa dokładnie, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Nasze przepisy związane z koniecznością wykonywania tego typu świadectw są oparte na unijnych przepisach, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Aktualnie takim certyfikatem muszą dysponować wszystkie obiekty, jakie zostały postawione po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowo stawiany również temu obowiązkowi podlega. Jeśli chodzi o starsze budynki, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo tylko wtedy, kiedy zamierza swoją nieruchomość wynająć albo sprzedać. Lecz dużo będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały posiadać taki dokument, gdyż przepisy dość wyraźnie idą w takim kierunku.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na naszym rynku działa wielu specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą nawet na paru tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś zaniedba sobie wyrobienie certyfikatu, to narażony być może na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić